10 – 11 לאוקטובר - ארועים בגזרת רפיד, סגול 351

רקע- מתוך ויקיפדיה:

במקביל להשמדת הכיס הסורי בחושניה יצאה אוגדה 146 להתקפה אל מעבר לקו הסגול בחלקו הדרומי, בניסיון לנצל את ההצלחה. מטרת ההתקפה הייתה להשתלט על שורת מוצבים סורים שממזרח לקו זה ובראשם תל כודנה שממזרח לחושניה.
ההתקפה נערכה לפני הצהרים ב 10 לאוקטובר על ידי ארבע החטיבות של האוגדה, שבשלב זה כבר היו מוקטנות עקב האבידות שספגו (למעט חטיבה 670). באגף השמאלי של האוגדה, מצפון לתל פרס, תקפו חטיבה 4 וחטיבה 9 מזרחה מול תל כודנה. דרומה מהן תקף מזרחה גדוד אחד מחטיבה 205. באגף הימני של האוגדה, ליד תל ג'וחדר, נועד להיערך מאמץ משני: גדוד שני של חטיבה 205 תקף לדרום מזרח לעבר מוצב סורי באום א-לוקס. מדרומו תקפה חטיבה 670 - מתוגברת במספר טנקים - את המוצב הסורי באל-חנות. בין שני אגפי האוגדה, ליד תל-פרס, התפרס להגנה גדוד הסיור של האוגדה.
החטיבות התוקפות כבשו חלק מיעדיהן והשמידו עשרות טנקי אויב, אבל נתקלו באש טנקים ונ"ט חזקה ובהפגזות קשות ונבלמו בשדות מוקשים סורים. מפקד האוגדה הציע לפיכך לפיקוד הצפון לרכז את כל חטיבות האוגדה להתקפה על תל כודנה, אבל אלוף הפיקוד יצחק חופי, שחשש לגורל האוגדה לאור אבידותיה, פקד עליו להפסיק את ההתקפה ולהתייצב על הקו הסגול.

סגול 351

ביום רביעי בצהריים התקבלה בגדוד פקודה לעלות ולתפוס את תל אל-מהיר, תל הנושק לקו הגבול וכינויו במפת הקוד "סגול 351". שלושה ימים רצופים עלו הטנקים של הגדוד אל התל כשהם סופגים פגיעות ארטילריה וטילי סאגר. הניסיונות לשכנע את המח"ט ומפקד האוגדה שאין חשיבות צבאית לעמידה עם טנקים גלויים לאויב על התל, נתקלו בחומת עקשנות מנומקת בטענה שסגול 351 היא "הנקודה המזרחית ביותר של מדינת ישראל".

בחוברת הגדוד נכתב:על החוליה הטכנית של הגדוד נכתב בחוברת הגדוד
עדותו של גבי ויסמן מ"מ טנקים בפלוגה ג (גרטה)

סגול 351
כרוניקה של מלחמה,
אחד הימים שם,
מקום חשוף סוג של ״מסולעת״ שבקושי 2 טנקים יכולים להיות בעמדות חשופות.
אין אפשרות פריסה, הדרך המובילה לשם צרה בין גדרות של שדה מוקשים.
אנחנו 4 טנקים,
די צפופים, ארטילריה צפופה, הסורי מקת״ק אותנו במדוייק. תל כודנה
בגובהו שולט עלינו.
ירי לטנקים סורים שנמצאים נמוך מאיתנו, מצריך לעלות גבוה כדי שתהיה הנמכה.
לפנות ערב, דימדומים, טנקים סורים
עולים מתוך קפל קרקע נמוך כ-קילומטר מאיתנו.
אני יורה ופוגע באחד. 1א יורה ופוגע קצר בו זמנית הטנק הסורי יורה ופוגע גם קצר, כ-5 מטר לפני 1א.
״1א רד, הוא יפגע בך, רק רגע הוא עוני לי..״
כך בקשר..
השאלה מי מתקן מהר יותר.
הטנק הסורי ו1א יורים בו זמנית. שניהם פוגעים.
הטנק הסורי מתפוצץ ומאיר בדימדומי הערב ומצטרף אל הטנק שבוער.
1א חוטף פגז בדופן של קדח קנה התותח , התותח מבצע מהלך שלם של רתיעה, הפגז שנטען במהירות יוצא בשלמות לסל תרמילים. הצוות, ברגע הראשון לא מבין מה קורה. למה התותח רתע בלי ירי,הפגז הסורי מוסט כתוצאה מהפגיעה בקצה התותח, תולש את הפנסים בחזית טנק 1א, ממשיך למעלה ותולש את ראש הפריטלסקופ, וממשיך לשמים..
הצוות מגיב מהר ונוסע קצת אחורה.
למרות הזיווד החסר הוא מצא את הראש הרזרבי של הפריטלסקופ, מבצע החלפה וחוזר לכאורה לתפקד.
דילמה: האם התותח כשיר? ״חסרה״ לו הפינה בחזית שנאכלה ע״י הפגז הסורי. האם התותח קיבל עיוות בילתי נראה?
בהחלפת הכח על התל, החוליה הטכנית מבצעת בדיקה ע״י העברת מג״ט בתותח ומאשרת שימוש.
אור ראשון, מבצעים תיאום כוונות וממשיכים..
את היום ״מבלים״ מעל צומת רפיד כעוד יום לחימה לא אינטנסיבי.
הקרב הבא מתבצע במובלעת באום בוטנה
לפנות בוקר כנגד החטיבה העיראקית.
טנק 1א המט"ק עמית לוי ממשיך לפגוע ,אבי ולנטין ששרת במלחמת יום הכיפורים כקצין הקשר של גדוד סיור 288 פורש את חוויותיו מהמלחמה ברומן דימיוני המבוסס על עובדות היסטוריות.

לחבורה של מילואימניקים בני שבעים ויותר, שלחמו יחד במלחמת יום הכיפורים, יש חשבון פתוח עם מי שהיה המח"ט שלהם בעניין קרב שנוי במחלוקת על תל אל־מְהֵיר ברמת הגולן — "סגול 351 " במפת הקוד. ארבעים וארבע שנים לאחר מלחמת יום הכיפורים הם מתארגנים, חוטפים את המח"ט מביתו ובאים איתו חשבון בדירת מקלט, שבה הם משחזרים את הקרבות וסוחטים אותו כדי שיעשה את הדבר שלא היה מוכן לו ארבעים שנה — להמליץ על המג"ד שלהם, שזה מכבר מלאו לו שמונים, לתפקיד מח"ט טנקים. סגול 351 הוא ספר מטלטל וטורד מנוחה, ובה בשעה מצחיק; מציאותי להחריד, ובו בזמן עתיר פנטזיה. זהו סיפור סוחף וקולח, הכתוב ביד אמן, המעלה, בין השאר, שאלות נוקבות על כבוד צבאי מול חיי אדם ועל משמעת צבאית מול מצפון פנימי.