8 אוקטובר image8 אוקטובר image

8 אוקטובר - פגיעה בשריון קדמי של הסורים בגזרת אלעל ורמת מגשימים.

רקע-כוחות הגדוד מחליפים בעמדות כוח שרמנים מצפון לצומת פיק תחת אש ארטילרית והתקפת מטוסים סורים מתחילים להדוף את הכוחות הסורים ולהשמיד רק"ם סורי עד רמת מגשימים

עדויות כפי שרשמו בחוברת "דפי קרב" שהוציא הגדוד לאחר הפסקת האש


 דב בן דב מ"פ א' (אלירון) גד' 288 מדווח בתחקיר שנערך ב 1974:

בין השעות 6 ל 7 בבוקר קיבלנו פקודה לעלות בציר "סקופיה" לרמה. עליתי אחרי אחד הגדודים של 205. כשהגעתי לגבעת יואב קיבלתי הוראה מהמג"ד לעקוף את הגדוד הזה. באזור אלעל ראיתי פלוגת שרמנים עומדת לפני. קיבלתי הוראה להחליף אותם והם זזו אחורה. שם נתקלתי בטנקים הסורים לראשונה. כשהחלפתי את השרמנים הטנקים הסורים היו בטווח קרוב מאוד, 1500. הדלקתי מיד 2 טנקים וטנק לידי פגע בשלישי. נעתי בציר מאלעל לנחל גולן במטרה לנוע צפונה על ציר "ירקונה". שמעתי בקשר שגדוד מ 205 נע מקביל אלי בצד המערבי על ציר "טיפה". נעתי עם הפלוגה שלי ואחרי נעה פלוגה ב' על ציר ירקונה. המגמה היתה לנוע צפונה לכוון צומת רפיד.
כשהגעתי לירקונה באזור נחל גולן בשעות הצהריים התחלתי לנהל אש עם הסורים. באותו זמן היה כל הגדוד בתנועה, הטנקים בראש והנגמשים אחריהם.
נענו במהירות קדימה והסורים התחילו מייד להתקפל. זיהיתי כ 7 או 8 טנקים מולי. זיהיתי חי"ר מערבה מהציר שלי באזור רמת מגשימים. הודעתי ליוסטא מפ' ב' (ברחש) שיתפוס מהר עמדות משמאלי כי אני מהצד שלי לא יכולתי. פל' ב' תפסה משמאלי והתחילה להשמיד את הטנקים האלה. ביקשתי רשות מהמג"ד לרוץ מהר על ירקונה כדי לעמוד מולם ולחסום את כל הבריחה הזו. לא קיבלתי אישור כי הגדוד שנע באיטיות על ציר טיפה לא יכול היה ליישר קו חזית. זו היתה שגיאה לדעתי, יכולנו לרוץ עם כל הגדוד קדימה על ציר ירקונה ולחסום את כל הבריחה שלהם. כשהגעתי על ירקונה ל 454 קיבלתי משום מה הוראה לנוע חזרה מערבה לציר טיפה.


שלום(דוד) בלום מ"מ טנקים פל' ב' (ברחש) מדווח בחוברת של הגדוד:


אחרי תקיפת המטוסים באלעל המשכנו לכוון צפון על ציר המערכת. דב נע לידנו עם הפלוגה והודיע שמצד מערב מזהה 10 כבדים של אויב. הוא לא יכול לירות אליהם וביקש שאנחנו נירה. שברנו מערבה בשטח מסולע ומיוער. היו לנו קשיים בתפיסת העמדות ובאחת מהן התיישב טנק שלנו על אבן ונתקע.
יוסטה (המפ') לא יכול היה לירות בגלל זוית גרועה. מ"מ זיו שהיה קיצוני מערבי עלה ראשון ופגע בפגז ראשון ולאחר מכן הצטרפתי אליו עם שווילי. בטווחים של כ 1500 מ' פגענו בעשרה טנקים והיתר התחילו לברוח צפונה על הכביש, ואז לקח גבי התותחן שלי את היוזמה ופתח בירי מהיר.
גבי (התותחן): דרך הפריסקופ ראיתי חיילים סוריים. יריתי אליהם. פתאום צעק שלום לצודד ימינה. צודדתי וזיהיתי 5 טנקים בורחים בשיירה. נתתי להם להתקדם והתחלתי ירי מהיר מהקיצוני השמאלי לימני. פגעתי בשלשה הראשונים והשניים האחרונים עקפו את הבוערים. בראשון פגעתי ואת השני פיספסתי. עשיתי אליו ירי נוסף ואני כמעט בטוח שפגעתי. רציתי לעשות "שנה" אבל הוא הסתתר מאחורי בית ולא יכולתי לגמור.
שלום בלום: מיד אח"כ חטפנו הנחתה ארטילרית ושווילי נפצע בכתף.(......) שווילי ביקש ממני שלא להודיע על הפציעה לכן המשכתי איתו צפונה כשאנו משאירים את הכלי הפגוע.(.....)